To nie koniec profilaktyki czerniaka na Pomorzu

23 Sie
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Print this page

Ponad 650 osób przebadanych podczas jednego tygodnia, kilkadziesiąt wysłanych na dalsze konsultacje specjalistyczne – taki jest bilans kolejnej, czwartej edycji Letniej Akcji Edukacyjnej na plaży w Gdyni. Ale to nie koniec tegorocznej odsłony wydarzenia, ponieważ już 6 września rusza w Trójmieście stacjonarny punkt bezpłatnego badania znamion.

Słoneczna pogoda nad Bałtykiem zachęca do plażowania i odpoczynku. Jest też dodatkowym impulsem do tego, by sprawdzić, czy na naszej skórze nie pojawiły się nowe pieprzyki lub dotychczasowe nie zmieniły kształtu. Z bezpłatnej możliwości specjalistycznej konsultacji dermatologicznej skorzystało 657 osób, które od 14 do 20 sierpnia przyszły do czarnego namiotu Rakoobrony na plaży Gdynia Śródmieście. Znamiona badali lekarze z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – partnera Letniej Akcji Edukacyjnej RKBN.


Codziennie do naszego namiotu przychodziło blisko sto osób, niepotrzebne było żadne skierowanie, wystarczyło wypełnić prostą ankietę – mówi Agnieszka Łesiuk, dyrektor ds. projektów i komunikacji w Fundacji Sensoria. – W tym roku przygotowaliśmy też nowe aktywności: chętnych zapoznawaliśmy z zasadami diety antynowotworowej, która pełni niezwykle ważną rolę w pierwotnej profilaktyce. Jak co roku w lekkiej i przyjemnej formie przypominaliśmy o właściwym korzystaniu ze słońca i sposobach walki z czerniakiem. Najważniejsze jest szybkie wykrycie ewentualnych zmian – te kilkadziesiąt osób, które dzięki naszej akcji trafią pod specjalistyczną opiekę lekarską, już zyskało sporą przewagę w walce z nowotworem skóry.

Letnia Akcja Edukacyjna Rakoobrony na plaży Gdynia Śródmieście 2017

Badaniom profilaktycznym pod kątem czerniaka złośliwego warto poddać się przynajmniej raz w roku, tym bardziej, że wczesne wykrycie podejrzanej zmiany daje nawet 90 proc. szans na wyleczenie. Chroniąc się przed słońcem i bacznie obserwując swoje ciało, pamiętajmy, że czerniak może wystąpić nie tylko na skórze, ale również w gałce ocznej, błonach śluzowych czy pod paznokciem.


Stały punkt badań już po wakacjach

Letnia Akcja Edukacyjna na gdyńskiej plaży to nie jedyny akcent tegorocznej odsłony kampanii Rakoobrona. Za kilkanaście dni otwarty zostanie w Trójmieście punkt bezpłatnego badania znamion. – Chcemy go uruchomić już 6 września i będzie to po gabinecie wrocławskim drugi stały gabinet Rakoobrony. Jego powstanie jest możliwe dzięki owocnej współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku oraz Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdyni, za co jesteśmy naszym partnerom bardzo wdzięczni – podkreśla Agnieszka Łesiuk.

Letnia Akcja Edukacyjna Rakoobrony na plaży Gdynia Śródmieście 2017

Punkt badania znamion będzie działał na parterze budynku Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Starowiejskiej 50 w Gdyni. Podobnie jak w przypadku Letniej Akcji Edukacyjnej, także i w tym gabinecie chętnych badać będą lekarze z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Punkt będzie czynny raz w tygodniu – w każdą środę (z wyłączeniem świąt oraz dni wolnych od pracy) w godzinach 15.00 – 18.00. Wszystkie zainteresowane osoby mogą się rejestrować już od 29 sierpnia (każdy wtorek i czwartek) w godzinach 10.00-12.00 pod numerem telefonu: 533 499 402.

 

Kampania informacyjno-edukacyjna Rakoobrona nie ogranicza się wyłącznie do zagadnienia czerniaka skóry. Zajmuje się również profilaktyką raka płuca i raka szyjki macicy. Projekt prowadzony jest od 2014 roku, a jeden z jego elementów stanowią lekcje przeprowadzane w szkołach na podstawie dostarczonych przez organizatorów materiałów. W dwóch dotychczasowych edycjach przystąpiło ponad 920 placówek z całej Polski, a niemal 205 tys. uczniów zdobyło wiedzę o nowotworach. Ponadto z bezpłatnego badania znamion podczas akcji plenerowych Rakoobrony oraz w gabinecie stacjonarnym we Wrocławiu skorzystało łącznie ponad 10 tys. osób.

Projekt Rakoobrona jest skierowany do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży w wieku 14-19 lat. Kampania przewiduje zajęcia w szkołach – w wymiarze jednej godziny lekcyjnej – dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Placówkom, które wyrażą zainteresowanie programem, organizatorzy przekazują profesjonalne, bezpłatne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Ponadto, w ramach programu organizowane jest bezpłatne badanie znamion: w okresie letnim – podczas akcji plenerowych, a także przez cały rok – w stacjonarnym gabinecie Rakoobrony we Wrocławiu.

Fot.tyt.: Namiot kampanii Rakoobrony na plaży w Gdyni.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.