Kolosy 2013 – znamy laureatów! (FOTO)

10 Mar
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Print this page

Dobiegła końca największa impreza podróżnicza w Polsce. Odbywające się w Gdyni Kolosy przyciągnęły tysiące podróżników i tych, co na razie poprzestają na marzeniach o odkrywaniu dalekich zakątków ziemi. Bez wątpienia były to niezwykłe 3 dni, w czasie których można było usłyszeć prawie 100 inspirujących opowieści osób, które udowodniły, że chcieć, to móc.

Laureatami Kolosów 2013 w poszczególnych kategoriach zostali: Marcin Tomaszewski i Marek Raganowicz – alpinizm, Kazimierz, Noe i Nel Ludwińscy – podróże, Michał Kozok – Wyczyn roku, Ryszard Wojnowski z załogą – żeglarstwo i Marcin Gala – eksploracja jaskiń. Super Kolosa przyznano prof. Krzysztofowi Birkenmajer. Nagrodę im. Andrzeja Zawady zdobyli bracia Gontarze i Piotr Zaśko.

W pierwszej z kategorii Kolosa przyznano za wytyczenie linii Bushido na Great Trango Tower w Karakorum, będącej kontynuacją tworzenia nowych dróg na największych ścianach świata. Statuetka powędrowała do Marcina Tomaszewskiego i Marka Raganowicza. Przyznano także wyróżnienie za wytyczenie nowej drogi na zachodniej ścianie Tagveggen w dolinie Litledalen w Norwegii dla Przemysława Cholewa, Marcina Księżaka, Jana Kuczera i Andrzeja Sokołowskiego.

9-letni rejs dookoła świata katamaranem Wyspa Szczęśliwych Dzieci zostało nagrodzone Kolosem w kategorii Podróż 2013. Zdobyli je Kazimierz, Noe i Nel Ludwińscy. Wyróżnienie w tej kategorii zdobyli: Dominik Szmajda, Andrzej Kozłowski, Maciej Mizgajski Michał Rogacki za wyprawę Aztorin Expedition do Kamerunu. Drugą nagrodę przyznano za podróż motocyklem przez Himalaje Witoldowi i Adrianowi Palakom.

Wyczyn Roku 2013 to wyprawa do Ameryki Południowej siłami natury,  którą odbył Michał Kozok. W tej samej kategorii przyznano aż trzy wyróżnienia. Nagrodzono Karpackie wyzwanie Wojciecha Stolarczyka, Krzysztofa Mroszczaka i Szymona Pietrowskiego, Na krańce światarowerowy trawers Andów Agnieszki i Mateusza Waligórów i 12 milionów kroków Łukasza Supergana.

Bezapelacyjnie 2013 rok zapisał się w żeglarskim kalendarzu pod hasłem pierwszego w dziejach polskiego pokonania Przejścia Północno-Wschodniego przez Ryszarda i Michała Wojnowskich, Michała Kochańczyka,  Lecha Romanowskiego, Daniela Michalskiego, Czesława Bajera i Pawła Ołdzieja. Dokonali tego na jachcie Lady Dana 44, przepływając 8890 mil morskich.

Innym inspirującym, rejsem, była samotna podróż przez Atlantyk na samodzielnie zbudowanym, 5-metrowym jachcie Lilla My. Najmniejsza jednostka żaglowa pod polską banderą, która przepłynęła tę trasę, dowodzona była przez Szymona Kuczyńskiego. Rejs nagrodzony został wyróżnieniem.

Ekstremalne nurkowanie w jaskini J2 w Meksyku Marcina Gala doczekało się Kolosa w kategorii eksploracja jaskiń.

Wyróżnienie przyznano dla wyprawy Centralnej Komisji Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu, kierowanej przez Andrzeja Ciszewskiego, za eksplorację jaskiń w Chinach. Wyróżnienie za udział w eksploracji systemu jaskiniowego Huautla w Meksyku zdobył Mirosław Kopertowski. Drugie wyróżnienie w tej kategorii przyznano za eksplorację Jaskini Krainy Węża w Turcji Wałbrzyskiemu Klubowi Górskiemu i Jaskiniowemu.

Nagrodę 15 tys. złotych ufundowaną przez Prezydenta Gdyni przyznano Grzegorzowi i Szymonowi Gontarzom oraz Piotrowi Zaśko za dokonanie pierwszego polskiego trawersu Antarktydy. Nagroda nosi imię Andrzeja Zawady i jest przyznawane podróżnikom, którzy nie ukończyli 30 roku życia.

Własną nagrodę przyznali także dziennikarze. Wyróżniono nią Dominika Szmajdę, Andrzeja Kozłowskiego, Macieja Mizgajskiego i Michała Rogackiego za relację z wyprawy Aztorin Expedition do Kamerunu.

Z imprezą Kolosów związany jest także konkurs fotograficzny FotoGlob. Wystawę zdjęć z podróży można było oglądać w hali Gdynia Arena przez cały czas trwania imprezy. Grand Prix konkursu FotoGlob zdobył Jakub Rybicki za zdjęcie Lodowy niszczyciel mózgu,  a najlepszym zdjęciem wystawy okazała się fotografia Oktawii Kromer Przy wodospadzie.

Pierwszy raz przyznano Nagrodę im. Pawła Strzeleckiego za reportaż filmowy lub fotograficzny dotyczący wyjątkowych osób spotkanych w podróży. Hasło konkursu brzmiało Poznaj się na rodaku!. Choć nagroda przyznana została po raz pierwszy, organizatorzy – Muzeum Emigracji w Gdyni – zapewniają, że na stałe wpisana zostanie do programu Kolosów. Nagrodę w wysokości 5 tys. złotych zdobyli Agata Kochaniewicz, Robert Rydzewski i Kinga Sielicka.

Najlepszą prezentacją 16. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów według publiczności okazała się Ameryka Południowa siłami natury Michała Kozowa.

Nie sposób nie zgodzić się z decyzją Kapituły Kolosów dotyczącą przyznanych nagród. Podczas 16 Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów wystąpiło dużo więcej podróżniczo zakręconych, niż można by nagrodzić. Konkurs z roku na roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a samo zaprezentowanie swojej prezentacji jest już dla ogromnym wyróżnieniem.

Gdynia po raz kolejny udowodniła, że potrafi zorganizować event, który może równać się z największymi zagranicznymi wydarzeniami tego typu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.