Jaja jak malowane

18 Kwi

Nadchodzi Wielkanoc – czas pieczenia mazurków, spotkań z rodziną, a także zdobienia jajek. Znudziły się wam standardowe moczone w barwnikach i pakowane w kupne termokoszulki pisanki? Sprawdźcie proste sposoby na stworzenie oryginalnych i niepowtarzalnych świątecznych jajek.

 Zdobienie pisanek na Wielkanoc to najlepsza rzecz z tych świąt! W domu zawsze siadam z rodzicami i młodszym rodzeństwem, i razem zdobimy jajka. Może nie zawsze wyjdą idealne, ale cóż, chyba cała zabawa właśnie na tym polega – opowiada Małgosia, która podczas świątecznych przygotowań nie lubi iść na łatwiznę.

Pierwszy sposób to tzw. drapanki. Jajka najpierw barwimy – możemy do tego użyć wywarów z łusek cebuli, czerwonej kapusty, buraka, kurkumy, kawy czy jagód. Następnie przy użyciu szpilki lub igły wydrapujemy ulubiony wzór na osuszonej skorupce.

drapanka

Do zdobienia możecie użyć wszystkiego, co znajdzie się pod ręką. Na lekko ciepłym jajku rysujemy kredkami świecowymi lub zwykłą świecą wybrany wzór. Nie martwcie się, że na skorupce nic nie widać, malunek ukaże się bowiem dopiero po zabarwieniu jajka.

qlturka.pl

Wspaniałe pisanki można zrobić także przy pomocy muliny lub sznurka. Moczymy je w roztworze wody i kleju i owijamy nimi jajka. Mogą to być zwykłe paski lub szalone zawijasy – wszystko zależy od was.

zrobsama.pl

Kolejny sposób jest bardziej skomplikowany, jednak efekty zdecydowanie są warte poświęconego czasu. Potrzebujemy starych rajstop lub pończoch, listków dowolnej rośliny oraz barwników. Liście przykładamy do jajek, następnie owijamy pończochą albo rajstopami i zawiązujemy sznurkiem lub gumką tak, by wszystko do siebie przylegało. Całość zanurzamy w barwniku, a po wyciągnięciu osuszamy i odpakowujemy pisankę.

biblioteka.czarnybor.pl

Ostatnia metoda to decoupage. Serwetkę z kolorowym motywem przykładamy do białego jajka. Następnie delikatnie smarujemy całość pędzelkiem (wcześniej namoczonym w roztworze wody oraz kleju) tak, by serwetka przylegała do skorupki.

decoupage

Jest wiele sposobów na stworzenie oryginalnych wielkanocnych pisanek. Nawet jeśli za pierwszym razem nie wyjdą idealne, to i tak możecie być z siebie dumni, że zdecydowaliście się na coś bardziej oryginalnego od zakupu gotowych pisanek lub tradycyjnego namoczenia skorupek w kolorowej wodzie z octem. Trzymamy kciuki za wasze „dzieła” – powodzenia!

One Reply to “Jaja jak malowane”

  1. AUTENTYCZNIE skorzystam z tych rad! Rzeczywiscie stary sposób w rodzinie od lat, już jest znacznie przechodzony. Wesołych Świat dla całej Redakcji!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.