Internauci walczą o nocne SKM-ki. Zmiany w rozkładzie w Sylwestra i po Nowym Roku

10 Gru

Ponad 4 tysiące osób – tylu fanów w przeciągu trzech tygodni zyskała najnowsza internetowa inicjatywa Nocna SKMko – kursuj częściej. Jej celem jest zwrócenie uwagi Spółki PKP SKM na potrzebę uruchomienia dodatkowych nocnych kursów kolejki. – Stwierdziliśmy, że czas zacząć działać w tej sprawie, a nie tylko wymieniać się poglądami w gronie kilku osób – mówią inicjatorzy akcji.

Dla wielu mieszkańców Trójmiasta i okolic nocne powroty charakterystycznymi żółto-niebieskimi pociągami są jedyną możliwością, ale bywają również prawdziwą zmorą. W zależności od kierunku podróży, przerwy w kursowaniu kolejki wahają się od półtorej do nawet pięciu godzin. A przecież nikt nie chce wcześniej wychodzić z koncertu lub imprezy tylko dlatego, że nocnych SKM-ek jest tak niewiele.

Autorzy facebookowej akcji proponują następujące rozwiązanie: dwa dodatkowe kursy SKM: pierwszy z nich na trasie Gdańsk Główny – Wejherowo (odjazd z Gdańska o 2.00), drugi na trasie Wejherowo – Gdańsk Główny (odjazd z Wejherowa o 1.25).

Władze Spółki na razie nie wypowiadają się szerzej na temat tego pomysłu, ale w minionym tygodniu poinformowały o zmianach w rozkładzie, które zostaną wprowadzone w noc sylwestrową oraz w okresie od 4 stycznia do 15 marca przyszłego roku.

Co poza samym rozkładem przydałoby się zmienić? Podróżni przyznają, że takich rzeczy jest wiele. Kłopoty z ogrzewaniem, niesympatyczni pracownicy, tłumy w wagonach – to tylko przykładowe problemy, z którymi spotykać się muszą korzystający z usług SKM. Jak się okazuje, dla wielu to właśnie ogrzewanie stanowi jeden z największych problemów. – W dni, kiedy jest naprawdę zimno, potrafią praktycznie nie grzać, natomiast gdy jest stosunkowo ciepło, ogrzewanie jest włączone przez cały czas. W niektórych wagonach można nawet zauważyć czarne, powypalane miejsca (grzejniki znajdują się pod siedzeniami – przyp. red.) – mówi Michał, codziennie dojeżdżający SKM-ką na uczelnię.

źródło: facebook.com/nocnaskmka
źródło: facebook.com/nocnaskmka

– Uważamy, że w składach SKM powinny pojawić się automaty biletowe. Wielu turystów nie wie, że musi kupić bilet i skasować go na zewnątrz, aby nie płacić dodatkowo u kierownika pociągu. Kwestią fundamentalną jest stan techniczny taboru kolejowego – powinien zostać wymieniony, a nie modernizowany. Kolejna rzecz to odległość wagonów od peronu. Dobrze by było, gdyby została zmniejszona. Warto także nadmienić, że w przedziałach na rowery, oprócz stojaków pionowych, powinny pojawić się stojaki poziome – takie propozycje zmian przedstawiają Patryk i Jarek, pomysłodawcy akcji Nocna SKMko – kursuj częściej.

Oczywiście, SKM pomimo sporej ilości minusów i dość pokaźnej listy rzeczy „do poprawy”, ma również swoje plusy i rzeczy, które zasługują na pochwałę. Warte uwagi są przede wszystkim zmodernizowane stacje: Sopot, Wrzeszcz czy Żabianka są naprawdę godną wizytówką trójmiejskiej kolejki. Doceniane przez pasażerów są także nowe, wygodne pociągi oraz wprowadzenie elektronicznego systemu informowania o rozkładzie jazdy, który ułatwia podróżowanie.

_____________________________

W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia pociągi SKM pojadą z następującą częstotliwością:

  • na odcinku Gdańsk Główny – Gdynia Główna – Gdańsk Główny pociągi będą kursowały co około 30 minut w godzinach od 21.00 do 4.00;
  • w relacji Gdańsk Główny – Wejherowo SKM-ki pojadą co około 30 minut w godzinach 21.00-23.35 i co około godzinę między godziną 1.00 a 4.30;
  • na trasie Wejherowo – Gdańsk Główny kolejki będą jeździły co około 30 minut w godzinach 21.00-22.10 oraz co godzinę między 23.00 a 4.10.

Od 4 stycznia do 5 marca 2014 PKP SKM uruchamia dodatkowe pociągi kursujące z piątku na sobotę, z soboty na niedzielę i niedzieli na poniedziałek:

  • w relacji Sopot – Gdańsk Główny, odjazdy z Sopotu o godzinie: 00.25, 1.24, 2.25 (specjalnie uruchomiony dodatkowy pociąg), 3.24, 4.17;
  • na trasie Sopot – Gdynia Główna, odjazdy z Sopotu o godzinie: 23.56, 1.21, 2.21 (specjalnie uruchomiony dodatkowy pociąg), 3.21, 4.51.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.