Historia Opery Leśnej

6 Wrz

Opera Leśna to jedna z największych i najpiękniejszych atrakcji Sopotu. Już w najbliższą sobotę, 9 września o godzinie 17.00 obiekt odkryje przed nami swoje tajemnice. Organizatorzy zapraszają na otwarcie wystawy plenerowej poświęconej historii sopockiego amfiteatru.

Opera Leśna w Sopocie to jeden z najpiękniejszych obiektów amfiteatralnych w Europie, którego historia sięga 1909 roku. U źródła jej powstania spoczywa idea stworzenia w Sopocie miejsca unikatowego, doskonałego pod względem akustycznym teatru pod gołym niebem, będącego z jednej strony „świątynią sztuki”, z drugiej – atrakcją przyciągającą do Sopotu tłumy kuracjuszy.

Bogata, ponad stuletnia historia obiektu, pokazuje, że zamysł jego twórców przez kolejne dekady był realizowany z powodzeniem. Na deskach Opery Leśnej organizowano monumentalne spektakle teatralne i operowe, festiwale muzyki klasycznej i rozrywkowej oraz koncerty międzynarodowych gwiazd estrady.

Nowa wystawa plenerowa w Operze Leśnej to ponad dwieście czarno-białych i kolorowych zdjęć, w tym – archiwalnych dokumentów, projektów scenografii i kostiumów pochodzących ze zbiorów Muzeum Sopotu, Biblioteki Gdańskiej PAN, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie, Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, Polskiej Agencji Prasowej i Agencji Fotograficznej Kosycarz Foto Press KFP.

Podczas sobotniego otwarcia nowej ekspozycji nie zabraknie dodatkowych atrakcji. W programie wydarzenia, obok zwiedzania kuratorskiego wystawy, organizatorzy proponują spacer z przewodnikiem po całym obiekcie, spotkanie z Zofią de Ines–Lewczuk, znakomitą scenografką i kostiumologiem, która opowie o swojej współpracy z największymi scenami teatralnymi i operowymi w Polsce oraz warsztatów kreatywnych dla dzieci poświęconych tematyce tworzenia kostiumu scenicznego.

Wyjątkowo, na tę okazję, oprawę muzyczną dla wystawy „Historia Opery Leśnej”, stworzy DJ Romero, który ponad stuletnią historię wydarzeń muzycznych realizowanych na deskach Opery Leśnej opowie muzyką graną wyłącznie z płyt winylowych.

Ekspozycję będzie można oglądać na terenie Opery Leśnej przez cały rok.

Organizatorami wystawy są Muzeum Sopotu, Bałtycka Agencja Artystyczna i Urząd Miasta Sopotu.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.