Gwiezdne Wojny: Epizod IV – Nowa Nadzieja w towarzystwie Praskiej Orkiestry Symfonicznej (KONKURS)

2 Paź

Już w październiku w Polsce, na czterech arenach, odbędzie się premiera pierwszego filmu z sagi Star Wars. Na ogromnym ekranie widzowie zobaczą Nową Nadzieję, która zapoczątkowała serię Gwiezdne Wojny. Muzykę Johna Williamsa na żywo będzie wykonywać Praska Orkiestra Symfoniczna. Mamy dla Was podwójne zaproszenia na koncert w Ergo Arenie, który odbędzie się już 12 października, o godz. 20:00.

Od premiery filmu Star Wars minęło już ponad 40 lat. W tym czasie obraz stał się kultowym dziełem, prawdziwym przełomem w kinematografii. Kreacje bohaterów, historia i sposób nakręcenia filmu, zmieniło postrzeganie sztuki filmowej. Ważną częścią filmu stała się także niezapomniana, rozpoznawalna przez wszystkich muzyka Johna Williamsa. Fani w Polsce będą mieli możliwość obejrzenia dzieła na wielkim ekranie. Ścieżkę dźwiękową wykona Praska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Christophe’a Eliota.

Jesteśmy szczęśliwi, że polscy fani Gwiezdnych Wojen będą mieli możliwość zobaczyć ten legendarny film, po raz pierwszy z muzyką na żywo. Od pierwszych taktów aż do ostatniej nuty, która wyszła spod pióra Johna Williamsa, wiadomo, że chodzi o przełomowe dzieło, które zmieniło postrzeganie muzyki filmowej – powiedział przedstawiciel Disney Channel, właściciela praw do filmu, Grant Watmuff.

Kompozytor John Williams znany jest przede wszystkim dzięki muzyce do wszystkich dziewięciu filmów sagi Star Wars. Za część „Nowa Nadzieja”, nakręconą jako pierwszą z serii, w 1977 roku otrzymał Oscara. Za pracę przy innych filmach z serii Gwiezdne Wojny zdobył cztery kolejne nominacje do nagrody Akademii.

John Williams ma w swoim dorobku cztery Oscary, siedem nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej, dwadzieścia dwie nagrody Grammy. Za swoją pracę był pięćdziesięciokrotnie nominowany do Oscara, co uczyniło go najczęściej nominowanym, żyjącym człowiekiem. Jest na drugim miejscu najczęściej nominowanych ludzi na świecie, tuż za Waltem Disneyem. W 2005 roku jego muzyka do filmu Gwiezdne Wojny: Nowa Nadzieja, została uznana przez Amerykański Instytut Filmowy za najlepszą muzykę wszech czasów. Williams napisał również muzykę do dziewięciu innych filmów, które należą do dwudziestu najbardziej dochodowych filmów w historii.

Koncerty w Polsce będą miały miejsce w dniach 9, 10, 12 i 13 października 2018 roku. Będzie to niesamowite przeżycie, ikoniczna muzyka i kultowy film. Organizatorem koncertów w Polsce jest JVS Group Polska. Star Wars: A New Hope in Concert | Koncerty w Polsce:

• 9 października – Kraków – TAURON Arena
• 10 października – Wrocław – Hala Stulecia
12 października – Gdańsk – ERGO Arena
• 13 października – Warszawa – Torwar

Bilety dostępne w sprzedaży na portalu Eventim.

Garść ciekawostek:

• „Gwiezdne wojny. Nowa nadzieja” z 1977 roku to jedna z najpopularniejszych muzyk filmowych w dziejach kina i zarazem najlepiej sprzedająca się ścieżka dźwiękowa z muzyką wyłącznie ilustracyjną w historii – rozeszła się w nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy. Co prawda po latach soundtrack Jamesa Hornera z „Titanica” sprzedał się w znacznie większej liczbie kopii, ale nie był wyłącznie ilustracyjny – znalazła się na nim śpiewana przez Céline Dion piosenka „My Heart Will Go On”
• W 2005 roku Amerykański Instytut Filmowy uznał „Gwiezdne wojny. Nową nadzieję” za najważniejszą amerykańską muzykę filmową wszech czasów.
• Otwierający każdą z części „Gwiezdnych wojen” temat główny („Main Title”) słyszało podobno więcej ludzi niż słynny czteronutowy „motyw losu” z „V Symfonii” Ludwiga Van Beethovena.
• „Main Title” stał się tak popularny, że kilka miesięcy po premierze niejaki Meco wypuścił jego dyskotekową wersję na singlu „Star Wars Theme/Cantina Band”, pochodzącym z płyty „Star Wars and Other Galactic Funk”. Dotarła na pierwsze miejsce listy Billboardu. W późniejszych latach Meco przerabiał też inne kompozycje Williamsa, między innymi z „Bliskich spotkań trzeciego stopnia”, „Poszukiwaczy zaginionej arki”, „Imperium kontratakuje”, „Powrotu Jedi” i „Supermana”.
• Po sukcesie „Gwiezdnych wojen” producenci filmowi znowu zaczęli chętnie zatrudniać prawdziwych kompozytorów, a orkiestra symfoniczna wróciła do łask. Williamsa nazywa się więc głównym sprawcą pewnej muzycznej kontrrewolucji z końca lat 70.
• W „Gwiezdnych wojnach” kompozytor skorzystał z charakterystycznej dla Ryszarda Wagnera techniki leitmotivu – najważniejszym postaciom, planetom czy stronom konfliktu przypisał własne melodie, które się wzajemnie przenikają. W ten sposób muzyka przejęła rolę narratora akcji.
• Ścieżka dźwiękowa z „Nowej nadziei” zarejestrowana została w Anvil Studios w Denham, uchodzącym w swoich czasach za najbardziej technologicznie zaawansowane studio nagraniowe w Europie. Do nagrań Williams zaprzągł słynną Londyńską Orkiestrę Symfoniczną, którą sam dyrygował.
• W 1999 roku, kiedy z tą samą orkiestrą, tym razem w londyńskich Abbey Road Studios, kompozytor nagrywał muzykę do filmu „Gwiezdne wojny: Część I – Mroczne widmo”, niektórzy członkowie The London Symphony Orchestra podchodzili do niego, mówiąc, że postanowili zostać muzykami właśnie pod wpływem wrażenia, jakie zrobiły na nich stare „Gwiezdne wojny”
• George Lucas nie wykluczał pierwotnie, że zamiast oryginalnej muzyki wykorzysta w „Nowej nadziei” klasyczne kompozycje z przełomu XIX i XX wieku, tak jak to zrobił w „2001: Odysei kosmicznej” Stanley Kubrick. Posłuchał jednak rady swojego przyjaciela Stevena Spielberga i zaprosił do współpracy Johan Williamsa, który dwa lata wcześniej zachwycił i zrazem przeraził widzów muzyką do „Szczęk”.
• Słynny romantyczny temat księżniczki Lei, „Princess Leia’s Theme”, Williams napisał sądząc, że Leia i Luke staną się w przyszłości parą. Dlatego brzmi on jak temat miłosny. Podobnie jak widzowie, nie miał wtedy pojęcia, że oboje są rodzeństwem.
• Jedną najbardziej ikonicznych scen „Gwiezdnych wojen” jest ta z Luke’iem Skywalkerem patrzącym refleksyjnie przed siebie na tle dwóch zachodzących słońc na planecie Tatooine. W jej trakcie po raz pierwszy słyszymy piękny temat Mocy. Pierwotnie „Binary Sunset” miało zupełnie inną, mniej charakterystyczna i wyjątkową muzykę – Williams, po konsultacji z Lucasem, napisał ją od nowa.
• W „Nowej nadziei” nie usłyszymy za to kanonicznego marszu „The Imperial March”, przypisanego Vaderowi. John Williams skomponował go, pracując nad kolejną odsłoną gwiezdne sagi, „Imperium kontratakuje” (1980). Nie oznacza to, że w pierwszym filmie mroczny Lord nie miał swojego własnego motywu – słychać go już na samym początku, w scenie, kiedy szturmowcy Imperium dokonują abordażu statku Tantive IV, z księżniczką Leią na pokładzie. W późniejszych częściach utwór poszedł jednak w zapomnienie.
• „Nowa nadzieja” przyniosła Williamsowi trzeciego Oscara w jego dorobku.
• Williamsa nagrodzono także czterema innymi Oscarami – za „Skrzypka na dachu” (adaptacja muzyki), „Szczęki”, „E.T.” i „Listę Schindlera”. Nominowany był do tej nagrody aż 51 razy, co czyni go drugą najczęściej nominowaną osobą w historii, po Walcie Disneyu (59 nominacji). Ma też na koncie 25 statuetek Grammy (68 nominacji), 4 Złote Globy, 3 Emmy i 7 nagród BAFTA. Osiemnaście uczelni, w tym Berklee College of Music, Julliard School i Amerykański Instytut Filmowy – przyznało mu honorowe doktoraty.
• Osiemdziesięciosześcioletni dziś John Williams napisał muzykę do wszystkich ośmiu dotychczas nakręconych części sagi „Gwiezdne wojny” plus temat główny do tegorocznego filmu o przygodach Hana Solo, ma też stworzyć oprawę do „Epizodu IX”, którego premiera odbędzie w grudniu 2019 roku.
• Williams stworzył też muzykę do blisko 100 innych filmów, w tym 28 Stevena Spielberga, a także między innymi do ostatniego obrazu Alfreda Hitchcocka („Intryga rodzinna”), trzech wyreżyserowanych przez Olivera Stone’a („Urodzony 4 lipca”, „J.F.K.”, „Nixon”), jak i słynnych komedii o Kevinie – „Kevin sam w domu” i „Kevin sam w Nowym Jorku”. Ma też na koncie m.in. trzy pierwsze odsłony „Harrego Pottera”.
• Kompozytor pisze muzykę bardzo różnorodną, ale jedną z cech charakterystycznych jego stylu jest przebojowość – jego tematy ze wielu filmów, w tym „Szczęk”, „Parku Jurajskiego”, „Supermana”, „Indiany Jonesa”, „Harry’ego Pottera” i oczywiście „Gwiezdnych wojen” żyją własnym życiem i stanowią część popkultury
• Williams jest gruntownie wykształcony (absolwent UCLA i Julliard School), ma ogromne doświadczenie jazzowe, które zdobył jako pianista w klubach, pisze także muzykę niefilmową – jest autorem hymnów czterech Igrzysk Olimpijskich (Los Angeles, Seul, Atlanta i Salt Like City), symfonii, kilkunastu koncertów na orkiestrę i różne instrumenty oraz kilkudziesięciu kompozycji związanych z różnymi donośnymi wydarzeniami. Jest wybitnym dyrygentem, w latach 1980-1993 kierował prestiżową Boston Pops Orchestra, do dziś pozostaje jej dyrygentem honorowym. Jego najnowsze dzieło, dedykowane Leonardowi Bernsteinowi „Highwood’s Ghost, An Encounter for Cello, Harp, and Orchestra”, miało premierę 19 sierpnia 2018 roku w Tanglewood Music Center Orchestra, siedzibie Bostońskiej Orkiestry Symfonicznej.
• Williams, mimo że w lutym 2018 roku skończył 86 lat, nadal jest zapracowanym kompozytorem i dyrygentem. Komponuje sześć dni w tygodniu, po pięć, sześć godzin dziennie. Nie używa komputera, jedynie papieru i ołówka. Nie korzysta też z żadnych syntezatorów – wystarcza mu pianino.
• Williams mieszka ze swoją żoną Samanthą Winslow, fotografką i dekoratorką wnętrz, w Los Angeles. Pobrali się w 1980 roku, sześć lat po śmierci pierwszej żony artysty, aktorki Barbary Ruick. Zmarła nagle na udar mózgu, podczas pracy nad filmem Roberta Altmana „Kalifornijski poker”. Byli małżeństwem od 1956 roku i doczekali się trojga dzieci – synów Josepha i Marka oraz córki Jenny. Joseph jest od 2010 roku wokalistą zespołu Toto, był nim też pod koniec lat osiemdziesiątych.
• Pokazy filmowe z muzyką wykonywaną na żywo, takie jak „Star Wars in Concert”, dziś biją rekordy popularności, ale dwadzieścia lat temu nikt jeszcze o nich nie myślał. To właśnie John Williams był pierwszym kompozytorem, który w ten sposób zaprezentował swoją muzykę – zrobił to w 2002 roku w Los Angeles, podczas premiery specjalnej wersji „E.T.”, powstałej na dwudziestolecie filmu.

UWAGA: Weź udział w konkursie i wygraj podwójne zaproszenie na Gwiezdne Wojny: Epizod IV – Nowa Nadzieja w towarzystwie Praskiej Orkiestry Symfonicznej.

                                    Ile nominacji do Oscara otrzymał John Williams?

Odpowiedzi przesyłajcie na adres konkursy@my3miasto.pl do czwartku (11 października) do godziny 11.00. W temacie wiadomości należy wpisać KONKURS MY3MIASTO.PL – GWIEZDNE WOJNY. Pamiętajcie o zapoznaniu się z regulaminem oraz dopisaniu swoich danych, adresu e-mail i telefonu kontaktowego, który pozwoli nam szybciej skontaktować się ze zwycięzcą. Nagrodzeni zostaną autorzy wylosowani spośród listy wiadomości zawierających poprawne odpowiedzi.

REGULAMIN KONKURSU

1. Konkurs trwa do 11 października, do godziny 11.00.

2. Konkurs jest prowadzony za pomocą wysyłki e-mailem odpowiedzi na zadane pytania.

3. Konkurs nie jest organizowany, wspierany ani sponsorowany przez serwis facebook.com.

4. Nagrodami w konkursie są bilety na Gwiezdne Wojny: Epizod IV – Nowa Nadzieja w towarzystwie Praskiej Orkiestry Symfonicznej.

5. Informujemy, że dane osobowe (imię, nazwisko, adres e-mail oraz nr telefonu) w związku z wejściem w życie z dniem 25 maja 2018 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), są przetwarzane przez właściciela portalu My3Miasto.pl – Radio Sopot Sp. z o.o. wyłącznie w celach konkursowych. Osoby biorące udział w konkursie wyrażają zgodę na przekazanie danych (wyłącznie imienia i nazwiska) organizatorom/sponsorom wydarzenia. Czytelników, którzy nie wyrażają na to zgody, prosimy o nieuczestniczenie w konkursie.

Powodzenia!

AKTUALIZACJA: Konkurs został rozstrzygnięty. Gratulujemy zwycięzcom, a pozostałych zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach, które wkrótce pojawią się na naszej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.