Gdański Teatr Szekspirowski otwarty! (WIDEO)

20 Wrz

Otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego świętowano w piątek, 19 września. To jedyny budynek teatralny w Polsce z otwieranym dachem, który umożliwia granie spektakli przy świetle dziennym, jak w czasach renesansu. Będzie to teatr impresaryjny, prezentujący kulturalne oblicze Polski, Europy i świata. W uroczystościach udział wzięli m.in.: Małgorzata Omilanowska, Donald Tusk, Andrzej Wajda, Paweł Adamowicz i Mieczysław Struk. 

4500 gości, politycy, samorządowcy, wybitni artyści polscy oraz zagraniczni, a także mieszkańcy Gdańska i okolic wzięli udział w artystycznym spektaklu przygotowanym z okazji otwarcia siedziby Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Mimo przerwania ceremonii przez ogłoszenie alarmu i ewakuację ze względów bezpieczeństwa, uczestnicy uznali wydarzenie za niezwykle udane i docenili wnętrze interesującej bryły architektonicznej, jaką jest siedziba Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, mieszcząca się przy ulicy Bogusławskiego.

Źródło: instagram.com/my3miasto
Źródło: instagram.com/my3miasto

Przed wieczornym otwarciem GTS, w którym brała udział publiczność, o godzinie 15.15 odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Małgorzata Omilanowska, marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, dyrektor GTS profesor Jerzy Limon, oraz gość specjalny – Andrzej Wajda.

Otwarcie Teatru Szekspirowskiego to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce tej jesieni. Nic dziwnego – ten teatr to zupełnie nowa jakość teatralna nie tylko w naszym kraju, ale w całej Europie. Takich scen po prostu nie ma nigdzie indziej –  Minister Kultury podkreślała wyjątkowość instytucji, zarówno w trakcie konferencji, jak i podczas oficjalnej uroczystości.

Paweł Adamowicz i Mieczysław Struk przypominali natomiast osoby, bez których powołanie gdańskiego teatru nie byłoby możliwe. Wśród wymienionych działaczy znaleźli się poprzedni ministrowie kultury, pomorscy samorządowcy (m.in. Maciej Płażyński), którzy przez wiele lat wspierali starania gdańskiej Fundacji Teatrum Gedanense związane z budową tej sceny w Gdańsku.

Budynkiem nowego teatru zachwycony był również reżyser, Andrzej Wajda. – Projektant tego miejsca znakomicie uchwycił i oddał klimat szekspirowskiej tajemniczości. Nie byłbym zdziwiony, gdyby na murach teatru i w jego rozlicznych zakamarkach zaczął się pojawiać duch Szekspira – powiedział.

Profesor Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego nie krył dumy z faktu otwarcia i powołania do życia idei, którą przed laty liczni określali jako nierealną. W trakcie konferencji i później, podczas bankietu w Sali Głównej, podziękował wszystkim tym, bez których powołanie tego teatru nie byłoby możliwe.

Profesor Jerzy Limon – pomysłodawca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – oprowadza dziennikarzy po dziedzińcu budynku
Profesor Jerzy Limon – pomysłodawca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – oprowadza dziennikarzy po dziedzińcu budynku

W programie wieczornych wydarzeń znalazło się artystyczne oblężenie teatru, podczas którego tłumnie zgromadzona publiczność podziwiała pojedynki hiszpańskich fechtmistrzów i widowisko w wykonaniu Akrobatycznego Teatru Tańca MIRA ART. Wydarzenie zakończył Triumfalny przemarsz gdańszczan przez Salę Główną, tzw. „skarb teatru”.

Budynek GTS nie ma sobie równych na świecie. Zaprojektowany przez włoskiego architekta Renato Rizzi, już teraz uchodzi za jeden z najciekawszych obiektów architektonicznych XXI wieku. Ceglana bryła teatru skrywa drewniane wnętrze, inspirowane gdańską Szkołą Fechtunku z początków XVII wieku, która przez blisko 130 lat funkcjonowała jako pierwszy publiczny teatr Rzeczypospolitej. Otwierany dach i adaptowalne do różnych ustawień (scena włoska, scena elżbietańska oraz centralna) moduły sceny i widowni lokują siedzibę GTS wśród najnowocześniejszych budynków teatralnych na świecie.

Źródło: instagram.com/my3miasto
Źródło: instagram.com/my3miasto

Po otwarciu, Gdański Teatr Szekspirowski będzie funkcjonował jako teatr impresaryjny, otwarty na wszystkie formy sztuki. W programie pierwszego sezonu artystycznego znalazły się: Tydzień Brytyjski (20-26 września: Teatr Globe, Teatr Gecko, Tim Crouch, przegląd filmów kina brytyjskiego, wystawa prezentująca Gdańsk i Londyn za czasów Szekspira, warsztaty, spotkania z artystami), 18. Festiwal Szekspirowski (27 września – 5 października: m.in. „Hamlet” w reż. Jana Klaty z Bochum, „Hamlet” z Teatru Narodowego w Sofii oraz „Othello: The Remix” Q Brothers z USA), Miesiąc z Teatrem Narodowym z Warszawy w listopadzie, a także cykl premiery polskie i różnorodne działania edukacyjne. Jedyne w swoim rodzaju połączenie tradycji z nowoczesnością sprawia, że Gdański Teatr Szekspirowski to nie tylko wyjątkowa atrakcja turystyczna, ale także nowa wizytówka Gdańska i Europy oraz nowe możliwości dla twórców teatru i organizatorów imprez.