Festiwal Literatury dla Dzieci przyjeżdża do Gdańska

8 Maj

10 maja rusza druga edycja ogólnopolskiego Festiwalu Literatury dla Dzieci. Przez trzy tygodnie dzieci i ich rodzice będą mogli wziąć udział w kilkuset wydarzeniach organizowanych w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Ideą festiwalowych spotkań jest rozwój młodych czytelników poprzez aktywny kontakt z wartościową literaturą dziecięcą. W Gdańsku festiwal odbędzie się w dniach 19 – 23 maja, a jego współorganizatorem jest Instytut Kultury Miejskiej. 

W programie Festiwalu Literatury dla Dzieci znajdują się warsztaty, spotkania z autorami i autorkami, wystawy ilustracji, spacery, projekcje filmowe, degustacje, gry miejskiej, wernisaże, zabawy, koncerty, konkursy i spektakle. Nie zabraknie też odczytów, czytanek i słuchowisk, podczas których autorzy i znane osobistości będą czytać dzieciom najciekawsze i najbardziej wartościowe propozycje literackie. Festiwalowi towarzyszy głosowanie na najlepszą polską książkę dla dzieci roku 2014. Kapituła konkursu nominowała 16 tytułów, na które można głosować na stronie internetowej.

W tym roku skupimy się na idei dziecka w społeczeństwie. Pragniemy pokazać, że każdy z nas jest na swój sposób inny, ale wszyscy jesteśmy wartościowi. Stąd hasło przewodnie: Ludzie – różni, a tacy sami. Poruszać będziemy m.in. problematykę różnorodności kulturowej, tolerancji, osób niepełnosprawnych czy porozumienia między pokoleniami – mówią organizatorzy z Fundacji Czas Dzieci i Cafe Szafe.

W Gdańsku dzieci i rodzice spotkają się z: Adamem Wajrakiem (Zwierzyniec Wajraka), Agnieszką Tyszką (Zosia z ulicy Kociej), Agnieszką Stelmaszyk (Kroniki Archeo), Anną Czerwińską-Rydel (Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem), Rafałem Kosikiem (Felix, Net i Nika), Andrzejem Maleszką (Magiczne Drzewo), Maciejem Wojtyszko (Bromba i inni), Rafałem Skarżyckim i Tomaszem Lwem Leśniakiem (Hej Jędrek).

Na spotkania i warsztaty prowadzone są zapisy pod adresem mailowym: rejestracja@fldd.pl lub pod numerem telefonu 605 54 04 94. Dokładny program spotkań oraz informacja o wolnych miejscach znajdują się na stronie festiwalu.

Wydarzenie zostanie zainaugurowane 19 maja na Długim Targu wystawą wielkoformatowych ilustracji pochodzących z książki „Masz prawa, człowieku” autorstwa Małgorzaty Węgrzeckiej i Iwony Zabielskiej-Stadnik. Do wystawy dołączy Salon Ilustratorów – w Centrum św. Jana pokazane będą ilustracje m.in. Iwony Chmielewskiej, Anity Andrzejewskiej, Andrzeja Pilichowskiego Ragno, Anny Kaszuby-Dębskiej, Krystyny Lipki-Sztarbałło, Piotra Fąfrowicza, Jana Bajtlika.

Wieczorami będzie można posłuchać książek czytanych na głos w ramach Europejskiej Nocy Literatury. We wtorek, 19 maja w swoim gabinecie, czytać będzie Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, w czwartek 21 maja najmłodsi słuchacze literatury odwiedzą Pijalnię Czekolady Czekoladowy Młyn, a w piątek, 22 maja, Księgarnię w Teatrze (Firmin). Czytanki przeznaczone są dla dzieci w wieku 4-7 lat.

Nieco starszych czytelników (9-14 lat) z pewnością zainteresuje spotkanie autorskie i warsztaty aktorskie z Andrzejem Maleszką – autorem i reżyserem cyklu filmowego „Magiczne Drzewo”, koncert zespołu Jerz Igor (projektu muzycznego przedstawicieli sceny muzyki alternatywnej – Jerzego Rogiewicza i Igora Nikiforowa) czy gra miejska po gdańskich zakamarkach „Księgoduchy do poduchy”. afisz_fldl_Gdansk Źródło: Materiały prasowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.