Dzień Wolnej Sztuki z „Atlasem imigranta”

16 Kwi

Niemieccy pasażerowie na gapę, którzy próbowali dopłynąć do Ameryki bez biletu czy Kanadyjka, która jako Frank Woodhull chciała w USA spędzić resztę życia… Tajemnice sprzed stu lat wybranych bohaterów wystawy fotografii „Augustus F. Sherman. „Atlas imigranta” będzie można poznać podczas Dnia Wolnej Sztuki w sobotę, 22 kwietnia o godz. 12.00 w Muzeum Emigracji w Gdyni.

8 sekund. Tyle czasu średnio spędzamy na oglądaniu jednego obiektu w muzeum. To za mało, żeby dobrze poznać każdy z nich. W ogólnopolskim Dniu Wolnej Sztuki, do którego Muzeum Emigracji w Gdyni przyłącza się po raz drugi, na wystawę można przyjść dla pięciu specjalnie wybranych obiektów i przez godzinę rozmawiać tylko o nich. Pomagać w tym będą wolontariusze, którzy każdego zainteresowanego zaproszą do rozmowy.

W tym roku obiektami będą cztery fotografie prezentowane na wystawie czasowej „Augustus F. Sherman. Atlas imigranta” i publikacja Komisji Imigracyjnej z 1891 roku pokazywana na ekranie dotykowym.

Mary Johnson (Frank Woodhull)/fot. A. F. Sherman

Augustus Francis Sherman, autor prezentowanych na wystawie zdjęć, nie był profesjonalnym fotografem, ale urzędnikiem państwowym, pracownikiem Biura Rejestracyjnego Stacji Imigracyjnej Ellis Island w latach 1892-1925. Mając kontakt z tysiącami ludzi przybywającymi z innych kontynentów i reprezentującymi różne kultury, religie i obyczaje, stworzył niezwykłą dokumentację. Jako utalentowany fotograf-amator pozostawił ponad 200 indywidualnych i grupowych portretów przybyszów do Ameryki z jej najintensywniejszego migracyjnie okresu. Współcześnie zbiór ten stanowi dokument o wielkiej wartości badawczej.

Dla poszerzenia tła historycznego i społecznego czasów masowych migracji do USA, na wystawie prezentowane są również materiały multimedialne – publikacje cyfrowe, film dokumentalny i udostępnione ze zbiorów Narodowego Muzeum Imigracji Ellis Island zapisy audio historii polskich imigrantów, którzy potencjalnie mogli być modelami Shermana.

 

Niemieccy pasażerowie na gapę/fot. A. F. Sherman

Historie wybranych bohaterów wystawy będzie można poznać podczas Dnia Wolnej Sztuki.

Dzień Wolnej Sztuki
W sobotę, 22 kwietnia o godzinie 12.00 odbędzie się szósta edycja ogólnopolskiego Dnia Wolnej Sztuki. Galerie sztuki oraz muzea historyczne, archeologiczne, etnograficzne i techniczne w całej Polsce pokażą po pięć wybranych obiektów ze swoich kolekcji. W ten sposób, przez godzinę będą przekonywać, że sztukę można oglądać świadomie, z rozmysłem i bez kompleksów z powodu braku odpowiedniej wiedzy czy wykształcenia. Każdy obiekt ma do opowiedzenia swoją historię, którą można samodzielnie odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać.

Fot.tyt.: Fragment wystawy/Bogna Kociumbas.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.