Docs Against Gravity w Gdyni

29 Mar

Po raz pierwszy do Gdyni zawita Millenium Docs Against Gravity – największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. W dniach 18-25 maja w Gdyńskim Centrum Filmowym na widzów czekać będzie ponad 40 premier filmowych, spotkania z twórcami i bohaterami filmów, debaty z gośćmi z całego świata oraz projekty edukacyjne.

Millenium Docs Against Gravity to jedyny festiwal w Europie, który na dużą skalę realizowany jest równolegle w kilku miastach. Od tego roku Gdynia dołączy do Warszawy, Wrocławia i Bydgoszczy. Gdyńskie jury oraz prezydent miasta wręczą nagrodę dla najlepszego filmu w konkursie głównym.

Festiwal Millenium Docs Against Gravity (wcześniej PLANETE+ DOC FF) wprowadził modę na film dokumentalny w Polsce, wzbudzając szerokie zainteresowanie widzów i najważniejszych mediów opiniotwórczych. Tylko w zeszłym roku odwiedziło go ponad 40 tysięcy widzów. Festiwal od początku swojego istnienia stawia na kino dokumentalne najwyższej próby oraz dyskusję na temat współczesnego świata. Świadczą o tym liczne debaty po filmach oraz goście – wybitni filmowcy, m.in. Werner Herzog, Michel Gondry, Ulrich Seidl, Siergiej Loznitsa i James Marsh oraz osobistości świata polityki i aktywizmu, takie jak Jane Goodall, Gari Kasparow czy Daniel Cohn-Bendit.

Po raz trzynasty, lecz po raz pierwszy w Gdyni zapraszamy w podróż dookoła świata i wewnątrz nas samych. „Oderwij się!” – zachęca hasło festiwalu, który zaprasza do oderwania się od przyzwyczajeń i stereotypów, do otwarcia się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: film dokumentalny – zachęca do udziału w wydarzeniu Przemysław Rydzewski z DAGT.

Filmy Millenium Docs Against Gravity nie mają nic wspólnego z „dokumentami” czy reportażami, które zazwyczaj pokazują nam nadawcy telewizyjni. To kino non-fiction, które oferuje to, co w kinie najważniejsze – emocje.

Na program gdyńskiej edycji festiwalu złożą się najlepsze, nagradzane na światowych festiwalach filmy, wyselekcjonowane z pełnej oferty edycji warszawskiej. To przede wszystkim filmy nominowane do nagród w licznych konkursach festiwalu: konkursie głównym, muzycznym – Nos Chopina, Cannon Kadr bez Fikcji, Amnesty International Polska czy najnowszych: Fiction/Non-fiction oraz prestiżowym Doc Gala. Filmom będą towarzyszyły spotkania z gośćmi oraz debaty z udziałem polskich i światowych organizacji i instytucji.

Dodatkowo działać będzie Akademia Dokumentalna – program edukacyjny oparty na filmach dokumentalnych. Będą to serie pokazów filmów połączonych z lekcją dla dzieci lub wykłady dla studentów. Zajęcia uzyskały status akademicki na Uniwersytecie Warszawskim, Gdańskim oraz Wrocławskim. Podczas trwania festiwalu wykładowcy Akademii Dokumentalnej zaprezentują specjalny program dla nauczycieli, rodziców oraz seniorów.

plakat glowny Gdynia net

 Więcej szczegółów już wkrótce!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.