Do ZOO–baczenia zimą! (FOTO)

25 Gru

Potłuczone biodra, kości ogonowe czy kolana – każdej zimy tysiące osób pada ofiarą lodowych ślizgawek na miejskich chodnikach. Ale nie tylko ludzie borykają się z tym problemem. Słonie czy żyrafy również są zagrożone i muszą być dużo bardziej ostrożne niż my. Czy wiecie, jakie inne ciekawostki związane są z oliwskim ogrodem zoologicznym zimą?

– Dla niektórych zwierząt jest to gorszy czas, bo nie mogą wyjść na wybiegi i muszą ten zły okres przebywać w swoich pawilonach. Najgorzej mają słonie, żyrafy, antylopy i zebry. Obecność śniegu wyklucza możliwość bezpiecznego przebywania na powietrzu. Każde z nich może się poślizgnąć na zalodzonym wybiegu i złamać przy tym kończynę. Takie zdarzenie byłoby trudne do wyleczenia – tłumaczy Michał Targowski, dyrektor oliwskiego ZOO.

Ogród o tej porze, choć dla niektórych zwierząt staje się mniej przyjemny, jest pełen atrakcji. Jedną z nich są wielbłądy, które z zimą są za pan brat. Gdy noce są wyjątkowo chłodne, kładą się na środku wybiegu i ogrzewają własnym ciałem, mocno do siebie przytulając. Kiedy rano wstają, z całej powierzchni ciała ulatuje im ciepłe powietrze. Pracownicy zoo nazywają to zjawisko parowaniem wielbłądów.

Dla miłośników pingwinów jest to idealna pora na to, by odwiedzić swoich ulubieńców. – Teraz mają pobudowane gniazda w swoich kamiennych norach. Samica składa jedno, lub dwa jaja i po miesięcznym wysiadywaniu klują się młode. W tej chwili są dwa pisklęta a 15 jaj czeka na wyklucie. Dla nich zima nie jest straszna, choć i one nie czują się najlepiej, gdy temperatura spadnie poniżej 10 stopni – tłumaczy Targowski.

fot. Sandra Recka
fot. Sandra Recka

Zima nie jest szkodliwa także dla wilków, tygrysów i pum – zwierząt, które latem często chowają się i trudno zobaczyć je z bliska. Również fokom ta pora roku nie jest straszna. Każdego dnia, z wyjątkiem poniedziałków, o godzinie 11.00 możemy zobaczyć ich trening medyczny. Razem z opiekunami wesoło figlują i pokazują zgromadzonej widowni zachwycające sztuczki.

Zwierzęta wydają się teraz mniej płochliwe i bardziej skore do kontaktu z ludźmi. Zwłaszcza, gdy ZOO zwiedzamy rano, kiedy czekają na posiłek. Pyton skalisty nieustępliwie podąża po szybie za palcem, ara za wszelką cenę próbuje go wydziobać, a krokodyl nilowy, cóż, bierze nas za drugie śniadanie i atakuje. Takich reakcji trudno doświadczyć, gdy wokół tłum ludzi, a żar z nieba osłabia nawet najtwardszych.

Wyjątkowo skore do kontaktu z odwiedzającymi są małpy. Gdy tylko ludzie pojawią się na horyzoncie, od razu się ożywiają. Podchodzą do szyby i liżą ją w miejscu, do którego przykładamy dłoń lub czoło. Szympansy pokazują na nas łapami i zbierają się w kręgu, by po chwili, uczepione lin, atakować nas całym ciałem. Tylko orangutany, jakby w ogóle niewzruszone, leżą, jedzą jabłka i obserwują harce kuzynów z naprzeciwka.

Kolejne atrakcje wymienia Grażyna Naczyk z działu weterynarii: – W pawilonie hipci nilowych można zażyć odrobiny tropiku, żyrafy można oglądać w pawilonie, niemal na wyciągnięcie dłoni. Przez całą zimę na odwiedzających czeka fotek, włóczka i szydełko do dziergania dla nich jak najdłuższego szalika. Na święta planowane są paczuszki z prezentami dla zwierząt.

szalik-dla-zyrafy
fot. Sandra Recka

Czy ktoś odwiedza ogród o tej porze? Opiekunka surykatek, które zimą czują się u siebie wyjątkowo dobrze, tłumaczy, że teraz odwiedzających jest dużo mniej. – Czasem pojawi się jakaś zakochana para lub wycieczka z Obwodu Kaliningradzkiego. To wielka szkoda, bo jest co podziwiać – dodaje pracowniczka ogrodu zoologicznego.

Zimą ogród zoologiczny żyje całkowicie innym rytmem. To nie tylko walka ze śniegiem i mrozem, a także możliwość zobaczenia atrakcji, które latem ciężko dostrzec. Spacer po ZOO o tej porze roku jest wyjątkowy. Zwiedzających jest dużo mniej, co sprawia, że wokół panuje spokojna i cicha atmosfera, idealna dla tych, którzy szukają alternatywy dla hałaśliwego centrum. Taka wycieczka jest przyjemnym i niedrogim pomysłem na rodzinny spacer po świątecznym obżarstwie.

belka-galeria2

One Reply to “Do ZOO–baczenia zimą! (FOTO)”

  1. Pingback: Zwierzęta, broń, wyścigi albo EXPERYMENT – jak zadowolić kobietę w Walentynki? (KONKURS) | my3miasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.