„Detropia” w ramach cyklu Miastoprojekcje

31 Mar

W środę, 2 kwietnia o godz. 19.00, w IKM obędzie się kolejny pokaz z cyklu Miastoprojekcje. Tym razem wyświetlony zostanie dokument „Detropia” w reżyserii Heidi Ewing i Rachel Grady, zdobywcę m.in. Nagrody Specjalnej Jury na festiwalu w Sundance. O filmie mówić zaś będą prof. Jacek Dominiczak i dr Jacek Friedrich.

Szczęśliwa gwiazda Motown gasła wprawdzie od kilku stuleci, ale nagły upadek trzech wielkich koncernów samochodowych z końca ubiegłej dekady zamienił Detroit w miasto duchów. W tym samym eksplozywnym stylu, w którym powstawało (w latach 30. XX wieku było najprężniej rozwijającym się miastem świata), współczesne Detroit w wyniku recesji i kryzysu spektakularnie zniknęło. W ciągu kilku ostatnich lat liczba ludności spadła tutaj o jedną czwartą, miasto stało się największym w USA skupiskiem pustostanów. Stopa bezrobocia osiągnęła wysokość 30. procent, a budżet załamał się do tego stopnia, że burmistrz był bliski wygaszenia latarni ulicznych dla uzyskania jakichkolwiek oszczędności.

Ekonomiczny upadek miasta zaowocował szeregiem społecznych i psychologicznych fenomenów. Film próbuje owe fenomeny opisać, śledząc historie kilku protagonistów, różnie reagujących na nową rzeczywistość Detroit. Z jednej strony film opowiada o różnych rewitalizujących społeczną przestrzeń oddolnych inicjatywach, z drugiej – portretuje ludzi, dotkniętych kryzysem oraz tych, którzy usiłują z nim walczyć. W rezultacie wielki temat recesji, dotykającej współczesne USA ukazany jest w filmie z rzadką przenikliwością i uchwycony w konkretnych życiowych sytuacjach i indywidualnych losach.

Detropia-Plakat

W kolejnych odsłonach Miastoprojekcji pokażemy m.in. filmy: „Dwugłowy smok” i „Syndrom wenecki”.

MIASTOPROJEKCJE to cykl projekcji filmowych poprzedzonych krótkimi prelekcjami, a kończonych dyskusją z widzami i zaproszonym gościem. – Miasto jako główny motyw i miasto jako tło filmów. Portrety miast; filmowe apologie i epitafia miejskie. Miejskie mitologie, miejska codzienność i miejskie dramaty. Miasta realne, miasta wirtualne; zrealizowane utopie i nieziszczone projekty. Miasta okiem kamery i miasta oczami artystów; miasta jako pretekst spojrzenia i przedmiot oglądu – tak opisuje cykl Hubert Bilewicz, gospodarz spotkań. Zapowiedzią cyklu był pokaz filmu „Ludzki wymiar” kończący akcję Targ o Węglowy, w trakcie której IKM zapraszał do wyrażania opinii, udziału w aktywnościach oraz zabrania głosu w debacie wokół Targu Węglowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.