Chór Uniwersytetu Morskiego wystąpi z Andreą Bocellim

15 Gru

Światowej sławy śpiewak operowy, kompozytor, instrumentalista i producent muzyczny Andrea Bocelli zaśpiewa 26 stycznia w gdańskiej Ergo Arenie. Wraz ze słynnym tenorem wystąpi Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Artysta zaśpiewa przed kilkutysięczną publicznością. Na scenie będzie mu towarzyszyć orkiestra symfoniczna oraz goście specjalni. Wśród nich znaleźli się właśnie chórzyści Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Zostali wybrani przez organizatorów koncertu włoskiego tenora.

Na początku dostaliśmy zapytanie o możliwość występu z zagraniczną gwiazdą. Dopiero później dowiedzieliśmy się, że chodzi o koncert z Andreą Bocellim. Dopóki nie mieliśmy ostatecznego potwierdzenia, podchodziliśmy do tego powściągliwie. Potem była już tylko wielka radość i niedowierzanie, ale także świadomość wagi zadania, jakie nas czeka – mówi Karol Hilla, dyrygent Akademickiego Chóru Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Chórzyści wykonają, wraz z tenorem, kilka utworów. Będą to zarówno jego wielkie hity, jak „Time to Say Goodbye”, ale również fragmenty muzyki filmowej i najsłynniejszych oper. Występ u boku włoskiego śpiewaka to duże wyróżnienie dla artystów z gdyńskiej uczelni. Będą jedynym chórem, który zaśpiewa z nim tego wieczoru.

Trwają intensywne próby i przygotowania do koncertu.

Najpierw pracujemy w grupach. Ćwiczymy w poszczególnych głosach. Potem wszystko łączymy – opowiada Hilla.

Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego ma na swoim koncie wiele innych sukcesów. W tym roku zespół zdobył złoty dyplom na Międzynarodowym Festiwalu „Liviu Borlan” w Baia Mare i zajął drugie miejsce na V Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Akademickich Święty Krzyż. Wywalczył także srebrny dyplom w kategorii „chóry mieszane” na Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Musica in Urbe w Bydgoszczy. W 2016 roku otrzymał srebrny dyplom w kategorii „muzyka ludowa i muzyka sakralna” na Międzynarodowym Festiwalu Canco Mediterrania w Barcelonie. W 2013 roku zdobył pierwsze miejsce w kategorii „chóry kameralne” na II Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Eišiškės. Natomiast w 2010 roku zajął pierwsze miejsce na Pomorskim Festiwalu Pieśni Pasyjnych oraz nagrodę dla najlepszego dyrygenta na tym samym festiwalu.

Utwory w wykonaniu chórzystów z Uniwersytetu Morskiego znalazły się także w ścieżce dźwiękowej do komedii romantycznej „Miłość jest wszystkim” w reżyserii Michała Kwiecińskiego, którą aktualnie można oglądać w kinach.

W repertuarze chóru znajdują się utwory reprezentujące różne epoki – od średniowiecza po współczesność, od małych form a’cappella po dzieła wokalno-instrumentalne. Swoimi występami śpiewacy regularnie uświetniają wydarzenia kulturalne, konferencje naukowe, uroczystości kościelne i akademickie – nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.

Fot.tyt.: Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni // fot. materiały prasowe Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.