„Aida” Verdiego na Targu Węglowym

9 Lip

„Aida”, która uchodzi za jedną z najbardziej widowiskowych oper Giuseppe Verdiego, zostanie pokazana na Targu Węglowym w sobotę, 18 lipca o godzinie 20.00. Opera, która powstała dla uświetnienia uroczystości otwarcia Kanału Sueskiego od 140 lat gości w repertuarze teatrów operowych z całego świata. Gdańszczanie i turyści obejrzą ją bezpłatnie na ekranie diodowym, komentowaną na żywo przez Jerzego Snakowskiego i Katarzynę Hołysz. 

„Aida” powstała dla uświetnienia uroczystości otwarcia Kanału Sueskiego, a jej prapremiera w grudniu 1871 roku w Kairze była dniem wielkiego triumfu Giuseppe Verdiego. Akcja opery rozgrywa się w starożytnym Egipcie, który jest w stanie wojny z Etiopią. Główni bohaterowie – Radames (dowódca wojsk egipskich walczących z Etiopczykami) i Aida (niewolnica córki Faraona, a jak się później okazuje córka króla Etiopii) darzą się głębokim uczuciem, jednak na drodze ich miłości staje Amneris – zakochana bez wzajemności w Radamesie córka Faraona. Rozdarcie bohaterów pomiędzy tym, co osobiste a racją stanu prowadzi do tragicznego finału.

To nagranie powstało w miejscu, które kojarzy mi się z „Aidą” najbardziej, czyli na Arena di Verona. Wystawia się ją tam rokrocznie od stu lat w sposób kanoniczny: bogata scenografia, pełne blichtru kostiumy i rekwizyty połyskujące fałszywym złotem i klejnotami, tłumy statystów i zwierząt, które oszałamiają w scenie triumfalnego marsza, patetyczne i koturnowe aktorstwo oraz wielkie głosy, które muszą wypełnić ogromną przestrzeń areny, na której śpiewa się bez nagłośnienia. Na szczególną uwagę zasługuje śpiewająca po włosku, przetrzymywana w niewoli egipskiej etiopska księżniczka Aida czyli fenomenalna Chinka Hui He – opowiada Jerzy Snakowski.

Kompozytor był szczególnie dumny z ostatniej sceny opery – duetu Aidy i Radamesa skontrastowanego z lamentem Amneris i chóru. Sam skromnie dodawał, że „Aida” należy do grona jego najmniej złych oper. Dwa miesiące po premierze w Kairze opera pojawiła się na scenie La Scali, a kolejnym wykonaniem w Parmie w 1872 roku dyrygował już osobiście Verdi. Od tego czasu „Aida” wystawiana jest w największych operach na świecie. W Polsce, po raz pierwszy w 1875 roku, w Teatrze Wielkim w Warszawie. Należy do grupy oper najczęściej wystawianych w warunkach plenerowych, dlatego też mieszkańcy Gdańska i turyści obejrzą ją właśnie w plenerowej inscenizacji z Arena di Verona we Włoszech z 2012 roku.

Pokazowi towarzyszyć będzie komentarz Katarzyny Hołysz i Jerzego Snakowskiego. Opera trwa 150 minut i podzielona jest na cztery akty. W rolach głównych zobaczymy i usłyszymy: Aida – Hui He, Radames – Marco Berti, Amneris – Andrea Ulbrich, Amonasro – Ambrogio Maestri, Faraon – Roberto Tagliavini, Ramfis – Francesco Ellero D’Artegna, Posłaniec – Antonello Ceron, Kapłanka – Antonella Trevisan. Orkiestra, Chór i Balet di Verona, dyrygent: Daniel Oren reżyseria: Gianfranco de Bosio, choreografia: Susanna Egri. Za przekład libretta na język polski odpowiada Dorota Sawka.

Inscenizację, którą zobaczymy na Targu Węglowym w internetowym głosowaniu wybrali mieszkańcy Gdańska. Uzyskała ona 31% głosów. Pozostałymi propozycjami w roku 2015 były: „Cyganeria”, „Poławiacze pereł”, „Rigoletto” i „Dydona i Eneasz”. Pierwsze dwie edycje opery na Targu realizowane były w ramach dużego, europejskiego projektu Viva Europa i były to transmisje na żywo oper wystawianych w Walencji. W roku 2012, choć zawieszony został projekt europejski, IKM zdecydował się kontynuować pokazy oper i wybrał inscenizację „La Traviaty” Verdiego ze znanymi kreacjami Anny Netrebko i Rolando Villazona. W lipcu 2014 roku już po raz 5. zaprezentowano operę szerokiej publiczności. Był to także wybrany w głosowaniu internetowym – „Czarodziejski flet” wystawiony na Jeziorze Bodeńskim w Bergencji.

>>DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.