46. splendory – kto tym razem ma szansę? Zgłoś kandydata

3 Sty

Do 30 stycznia przyjmowane będą zgłoszenia kandydatów do nagrody Splendor Gedanensis – najważniejszej gdańskiej nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Poszukiwani są również kandydaci do tytułu Mecenasa Kultury Gdańska za wsparcie działań kulturalnych za rok 2018. Swoje kandydatury mogą zgłosić między innymi przedstawiciele działów kultury gdańskich mediów.

Spośród zgłoszonych sylwetek Kapituła Nagrody wybierze nominowanych do tytułu. Jest to jedna z tych nagród, w której do końca w tajemnicy zostaje utrzymane, kto zostanie zaliczony do grona szczęśliwych laureatów i kto otrzyma tytuł Mecenasa Kultury.

Zgłoszenia mogą składać:

· instytucje kultury,

· członkowie Kapituły Nagrody i Tytułu,

· związki twórcze, stowarzyszenia prowadzące działalność kulturalną,

· fundacje oraz przedsiębiorstwa działające w dziedzinie kultury i sztuki,

· indywidualni twórcy,

· instytucje samorządowe i rządowe związane z upowszechnianiem kultury i sztuki,

· radni Miasta Gdańska,

· organy administracji publicznej,

· przedstawiciele działów kultury mediów działających na terenie Gdańska,

· Rady Osiedli i Rady Dzielnic Miasta Gdańska.

Każdy zgłaszający może wytypować maksymalnie trzech kandydatów do Nagrody i jednego kandydata do Tytułu Mecenasa za rok 2018.

Zgłoszenia należy składać poprzez wypełnienie formularzy i złożenie ich do Zespołów Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku bądź przesłać pocztą pod adresem Biuro Prezydenta ds. Kultury, Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk. Regulamin przyznawania Nagrody wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępny jest tutaj

Do 2018 roku łącznie 205 laureatów

Street art, historia sztuki i muzyka. Reprezentanci tych dziedzin otrzymali Nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis. Mariusz Waras, Małgorzata Omilanowska i Stefan Wesołowski otrzymali dyplomy, statuetki i nagrody w wysokości 20 tys. złotych każda. Tytuł Mecenasa Roku otrzymała firma Ziaja. Mariusz Waras otrzymał nagrodę za „stworzenie na ścianach budynku WL4 galerii społecznego muralu, komentującego polską rzeczywistość społeczno-polityczną”. Profesor Małgorzata Omilanowska została laureatką za „nieustającą działalność na rzecz kultury oraz za oczekiwaną książkę «Budowanie nad Bałtykiem. Studia architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi»”. Płyta „Rite of the End” zapewniła Splendora trzeciemu laureatowi – Stefanowi Wesołowskiemu.

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Początkowo nazwano ją Nagrodą Miasta Gdańska, potem Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki i w końcu Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”. Obecną nazwę nosi od 2004 roku. Do tej pory nagrodzonych zostało 205 osób – niektóre z nich otrzymały nagrodę dwu- lub trzykrotnie. Natomiast tytuł Mecenasa Kultury przyznano 25 razy.

Fot.tyt.: Gala Splendor Gedanensis 2016 rok, fot. D. Paszliński.

 Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.