45. gdańskie Splendory!

5 Sty

Trzech kandydatów do Nagrody i jeden kandydat do Tytułu Mecenasa Roku – do 30 stycznia można zgłosić swoich faworytów do wyróżnienia Splendor Gedanensis. Podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji, zostanie również wybrany laureat laureatów.

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Nagrodą towarzyszącą Splendorom jest Tytuł Mecenasa Kultury Gdańska – za wsparcie działań w kulturze w 2017 roku.

Do 30 stycznia można zgłaszać kandydatów do nagrody i tytułu mecenasa. Spośród nich zostaną wybrane nominowane osoby, z których Kapituła Nagrody wybierze trzech laureatów i mecenasa roku. W tej edycji, jak co pięć lat, zostanie wyłoniony przez Kapitułę również laureat laureatów spośród wszystkich dotychczasowych nagrodzonych.

Zachęcam do zgłaszania kandydatur tych, którzy działają na rzecz kultury, zwłaszcza w kontekście wartości bliskim gdańszczanom i gdańszczankom, czyli wolności, równości i solidarności. Kultura w tym kontekście jest najważniejsza, bo poprzedza wszystko inne, to jak definiujemy siebie, jako zbiorowość i jako jednostkę – mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Uroczyste ogłoszenie oraz wręczenie nagród odbędzie się 9 marca 2018 roku o godzinie 19.00 w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

Kto może zgłosić swojego kandydata?

Wnioski mogą składać:

– instytucje kultury,
– członkowie Kapituły Nagrody i Tytułu,
– związki twórcze, stowarzyszenia prowadzące działalność kulturalną,
– fundacje oraz przedsiębiorstwa działające w dziedzinie kultury i sztuki,
– indywidualni twórcy,
– instytucje samorządowe i rządowe związane z upowszechnianiem kultury i sztuki,
– radni Miasta Gdańska,
– organy administracji publicznej,
– przedstawiciele działów kultury mediów działających na terenie Gdańska,
– Rady Osiedli i Rady Dzielnic Miasta Gdańska.

Każdy podmiot może zgłosić maksymalnie trzech kandydatów do Splendorów i jednego do Tytułu Mecenasa Roku.

Zgłoszenia należy składać do 30 stycznia 2018 roku osobiście w Zespołach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku lub przesłać pocztą pod adresem Biuro Prezydenta ds. Kultury, Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk. Regulamin przyznawania Nagrody wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępne są na stronie Biura Prezydenta ds. Kultury.

 


Każdy z laureatów otrzymuje pamiątkowe dyplomy/gala za rok 2016. Fot. Dominik Paszliński

 

Machcewicz, Nowakowski i Trzaska

Laureatami nagrody za 2016 rok zostali Paweł Machcewicz, Andrzej Nowakowski i Mikołaj Trzaska.

Do zeszłorocznej edycji gdańskich Splendorów zgłoszono 33 kandydatów i 4 firmy pretendujące do tytułu Mecenasa Kultury. Spośród nich wytypowano 10 nominowanych do nagrody głównej i 4 firmy wspierające działania kulturalne.

Laureaci otrzymali nagrody w wysokości 10 tys. zł, kwiaty oraz dyplomy. Honorowy tytuł Mecenasa Kultury dostała firma Ziaja, która otrzymała statuetkę oraz dyplom. Wydarzenie uświetnił koncert Doroty Miśkiewicz.

Garść statystyk

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Początkowo nazwano ją Nagrodą Miasta Gdańska, potem Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki i w końcu Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”. Obecną nazwę nosi od 2004 roku.

Do tej pory nagrodzonych zostało 200 osób – niektóre z nich otrzymały nagrodę dwu- lub trzykrotnie. Aż 71 Splendorów przypadło przedstawicielom literatury, w tym publicystyki i dziennikarstwa. Twórcy prezentujący wystawy i konserwatorzy zabytków zostali nagrodzeniu 47 razy. Nieco mniej, bo 36 osób otrzymało splendory za działalność muzyczną. Po 23 razy splendory były przyznawane w dziedzinie teatru, filmu, tańca oraz dla animatorów kultury.

Tytuł laureata laureatów po raz pierwszy przyznano trzem osobom podczas 30. edycji nagrody. Otrzymali ją Janina Jarzynówna-Sobczak, Marian Kołodziej i Stanisław Rosiek. Podczas 35. edycji, w 2007 roku, nagrodzono profesor Marię Janion, pięć lat później – profesora Wiesława Gruszkowskiego.

Fot.tyt.: Gala Splendor Gedanensis 2016 rok, fot. D. Paszliński.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.