4. Interference Festival 2017

19 Paź

W dniach 20-21.10 w Gdańsku odbywać się będzie Interference Festival 2017 – 4. Festiwal Form Komunikacji Wizualnej. W ramach niego atrakcje przygotowano w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Galerii Pionovej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Wolność Formy”.

W programie przygotowano m.in.:

Międzynarodowy Konkurs „Wolność Formy” | Gdański Teatr Szekspirowski
Konkurs na najlepsze prace wizualne w 4 kategoriach konkursowych: Found Footage, Wideoklip, Eksperymentalna Krótka Forma Wizualna, Kreatywna Forma Reklamowa. To spotkanie artystów, producentów, realizatorów krótkich form wizualnych i aspiracje bycia przeglądem najciekawszych i najnowszych tendencji w dziedzinie krótkiego metrażu – począwszy od teledysków, poprzez reklamy, czołówki, jingle, video art, eksperymenty na pograniczu sztuk, formy internetowe. W jury konkursu „Wolność Formy” zasiądą: Aneta Szyłak, Zorka Wollny, Maurycy Gomulicki, Janusz Fogler, Anna Sienkiewicz Rogowska i Agnieszka Obszańska.

Koncerty | Gdański Teatr Szekspirowski
W tym roku na scenie muzycznej zagrają legendarni pionierzy muzyki elektronicznej Atari Teenage Riot. Poza tym festiwal stawia na premiery i debiuty. Premierowy materiał zaprezentuje Dick4Dick. Ich koncert zostanie uświetniony zaproszonymi gośćmi, kto to będzie – prawdopodobnie do momentu koncertu zostanie owiane tajemnicą. Wojtek Urbański, po sukcesie duetu Rysy zaprezentuje swój nowy, solowy materiał z płyty „Selected works”. Na miłośników mocnych beatów, kłębiastego techno i symfonicznych dźwięków będzie czekała Weiss Video Orchestra, na którego czele stanie Szymon Weiss – rasowy eksperymentator i producent przygotował premierowo, specjalnie na tę okazję symfoniczny koncert.

Gala rozdania nagród | Gdański Teatr Szekspirowski
Nie byłoby konkursu bez Wielkiej Gali. Moment podsumowania i przyznania nagród, na które wszyscy z niecierpliwością czekamy, jest sercem całego festiwalu. W tym roku postanowiliśmy przeprowadzić ją drugiego dnia festiwalu. Tak, aby pozostała ukoronowaniem całego festiwalu.

Międzynarodowy Konkurs VJ Battle | Galeria Pionova
Najlepsi VJ-e zmierzą się w bitwie VJ Battle. VJ-ing na scenie polskiej pojawił się dopiero w połowie lat 90., a w chwili obecnej nie wyobrażamy sobie żadnego festiwalu czy koncertu bez oprawy wizualnej. Instalacje wizualne, tworzone na żywo video i mapping podczas szampańskiej imprezy do białego rana przy muzyce DJ SZUMa, Paryssa i Yellen. Wszystko to poprzedzone koncertem debiutującego duetu elektronicznego ŻAL.

Warsztaty | Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku | Galeria Pionova
Warsztaty z live codingu aplikacji audio i video. Gość z Francji ukrywający się pod pseudonimem AzopCorp tworzy audiowizualne aplikacje internetowe i chętnie podzieli się swoją wiedzą podczas sobotnich warsztatów. Azopcorp jest autorem programu Glitch Gif VJ, który jest napisany całkowicie w Javascript. Podczas warsztatów przybliży nam możliwości, jakie oferuje HTML5 w tworzeniu dedykowanych VJ-om i muzykom aplikacji. Do tego dostępne będą warsztaty z współzałożycielem krakowskiej galerii sztuki Henryk – Aleksandrem Celustą. Uczestnicy warsztatów zapoznani z praktykami kuratorskimi będą mieli za zadanie realizacje
autorskich projektów wystawienniczych. Przestrzenią ekspozycyjną będzie świat wirtualny. Przeniesienie ugruntowanych tradycji ekspozycyjnych do płaskiej lecz paradoksalnie wielowymiarowej przestrzeni wirtualnej może okazać się wyzwaniem, również dla tych dla których internet jest środowiskiem naturalnym.

Wykłady Masterclass | Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku | Galeria Pionova
Mając na uwadze, iż nasz festiwal z samej nazwy zobowiązany jest do stworzenia przestrzeni do dyskusji, organizatorzy zaprosili do wykładu i rozmowy m.in. znaną artystkę wizualną Zorkę Wollny, wymykającego się wszelkim ramom Dominika Lejmana, znaną krytyczkę i kuratorkę Anetę Szyłak czy też ekipę nowego na mapie Polski Festiwalu Filmowego Żubrówka i Filmowe Podlasie.

Kino festiwalowe | Gdański Teatr Szekspirowski
Po co organizować konkurs video, jeśli nie byłoby możliwości zobaczenia zgłoszonych filmów na żywo? Kino festiwalowe będzie tam, gdzie odbędą się projekcje filmowe konkursu „Wolność Formy”.

Na wydarzenia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim drugiego dnia festiwalu 21 października (Gala rozdania nagród w Międzynarodowym Konkursie „Wolność Formy” oraz koncerty – Atari Teenage Riot, Dick4Dick, Urbański, Weiss Video Orchestra) obowiązują bilety. Wstęp na pozostałe atrakcje jest bezpłatny, w przypadku warsztatów mogą być wymagane dodatkowe zapisy.

Interference Festival to projekt dofinansowany z konkursu ofert 2017-2019 na realizację zadań z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego określonych w Programie współpracy Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi na rok 2017. Wysokość dofinansowania w tym roku wynosi 90 tys. zł.

Więcej informacji: www.interferencefestival.com.

Źródło: Informacja prasowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.