3miejskie Cannes, czyli odliczamy dni do Sopot Film Festival

10 Lip

120 projekcji filmowych w 16 różnorodnych sekcjach programowych, koncerty do kina niemego, warsztaty, wystawa oraz spotkania z twórcami – to tylko niektóre z atrakcji kolejnej edycji międzynarodowego festiwalu filmowego Sopot Film Festival. Od 12 lipca, mieszkańcy i turyści będą mieli okazję obejrzeć filmy prezentowane i nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych.

programie, jak co roku, znalazły się fabuły, dokumenty, animacje, filmy prezentowane i nagradzane na festiwalach, takich jak: Cannes, Sundace, Berlin, Wenecja czy Toronto oraz filmy, które będzie można obejrzeć premierowo. Festiwal potrwa 9 dni. 

>>ZOBACZ TAKŻE: Sopot Film Festival 2014 (PROGRAM)<<

W międzynarodowym konkursie pierwszych i drugich filmów weźmie udział osiem pełnometrażowych fabuł z całego świata. Na otwarciu Festiwalu zaprezentowany zostanie pierwszy z nich, kanadyjski „Arwad” (2013) w reż. Same Najari i Dminique’a Chila, o syryjskim imigrancie, który nie może poradzić sobie z problemem własnej tożsamości narodowej; norweski „Blind” w reż. Eskil Voght (2014) opowiadający historię młodej dziewczyny, która straciwszy wzrok izoluje się coraz bardziej od świata; amerykański film „Chapman” Justina Owensby (2013) z urzekającymi zdjęciami, prezentowany na ubiegłorocznym Camerimge, opowiadający przejmującą historię Alexa, który powracając do rodzinnego miasta i okolic z dzieciństwa podejmuje próbę rozliczenia się z tragicznymi wydarzeniami lat młodości; chilijski „Son of Trauo” (2013) będący historią nastolatka, który odkrywa, że wszystko, co wie o swoim ojcu jest kłamstwem oraz filipiński „Shift” Siege Ledesma.

Polskie filmy w konkursie głównym to: „Hardkor Disko” Krzysztofa Skoniecznego, „Jaskółka” Bartosza Warwasa oraz „Płynące Wieżowce” Tomasza Wasilewskiego. Siedem filmów w konkursie głównym to fabularne debiuty. Jeden z nich – „Płynące wieżowce” Wasilewskiego – to drugie dzieło reżysera. Filmy oceniać będzie jury w składzie: reżyser filmowy i operator Marcin Koszałka, producentka, scenarzystka i reżyserka filmowa Joanna Cichocka-Gula, kompozytor i autor muzyki filmowej Mikołaj Trzaska oraz artysta sztuk wizualnych, reżyser, animator Maciej Szupica.

Produkcje powalczą o Nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu. Na najlepsze filmy Festiwalu będą mogli głosować również widzowie biorąc udział w plebiscycie publiczności. Na sopockim festiwalu część filmów konkursowych będzie miała swoją światową lub polską premierę. Nie zabraknie również małych form filmowych, czyli międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych, w którym zaprezentowanych zostanie w sumie 20 fabuł i animacji. Komisja selekcyjna wyłoniła je spośród 300 zgłoszeń z całego świata.

Na program Festiwalu składają się, jak co roku, liczne sekcje pozakonkursowe. Zobaczymy cztery obszerne retrospektywy: reżysera Nowej Fali belgijskiej Felixa van Groeningena, nominowanego w tym roku do Oskara za film „W kręgu miłości”; amerykańskiego mistrza teledysków i reżysera Spike’a Jonze’a, skandalizującej polskiej reżyserki Małgośki Szumowskiej oraz duńskiego reżysera Thomasa Vinterberga, współautora manifestu filmowego Dogma 95 i jednego z najważniejszych europejskich twórców. Dwie mniejsze retrospektywy nazwane x3 poświęcone są natomiast dwóm polskim reżyserom: Maciejowi Pieprzycy i Andrzejowi Jakimowskiemu.

W sekcjach Spectrum 13/14, Spectrum Doc oraz Spectrum Muzyka i Sztuka zaprezentowane zostaną najciekawsze, najgłośniejsze, a także najbardziej kontrowersyjne pozycje minionego sezonu. Filmy, które zdobyły nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie, o których było głośno, ale również takie produkcje, które przemknęły przez małe sale kinowe, bądź funkcjonują jedynie w wąskim obiegu festiwalowym.

Projekcje filmowe uzupełnią koncerty do klasyki kina niemego. Marcin Masecki, pianista i kompozytor wspólnie z Jurkiem Rogiewiczem zagrają stworzoną specjalnie na sopocki Festiwal ścieżkę dźwiękową do jednego z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego „Mocnego człowieka” w reż. Henryka Szaro. Natomiast muzyk i kompozytor Jacaszek, autor muzyki filmowej do „Sali samobójców”, zagra do niemego filmu ekspresjonistycznego „Golem” w reż. Paula Wegera i Carla Boese.

Nowościami programowymi tegorocznej edycji będą sekcje: „Fantastyczne Wizje” poświęcona ambitnemu kinu fantastycznemu, „Zjawiska: Found Footage” poświęcona utworom, będącym autonomicznymi utworami, stworzonymi z setek fragmentów innych utworów – tu m.in. ponad dwugodzinny „The Far Sound” składający się z ponad 1312 fragmentów filmowych, dostępnych w domenie publicznej i amerykańskim archiwum Prelinger – a także sekcja „B movies”, czyli pokazy najgorszych filmów świata, które zaprezentowane zostaną w zabytkowej XIX w. Willi Bergera, będącej kiedyś planem zdjęciowym pierwszego polskiego horroru o tematyce okultystycznej „Medium” Jacka Koprowicza.

W kinie plenerowym Festiwalu, przy Teatrze na Plaży i klubie Atelier, dzięki współpracy z Fundacją Kino Polska i Cyfrowym Repozytorium Filmowym, obejrzeć będzie można trzy zrekonstruowane cyfrowo filmy Stanisława Barei („Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”, „Brunet wieczorową porą”, „Nie ma róży bez ognia”).

Na część warsztatową Festiwalu składają się zajęcia z krytyki filmowej prowadzone przez jednego z najwybitniejszych krytyków młodego pokolenia Łukasza Maciejewskiego, mające na celu zapoznanie uczestników ze stroną praktyczną zawodu krytyka filmowego, warsztaty animacji stop motion, podczas których sopocka plaża i znalezione tam przedmioty staną się scenografią i rekwizytami poklatkowo tworzonego filmu oraz warsztaty z realizacji festiwalowej kroniki filmowej, czyli videobloga starającego się uchwycić wszystko to, co się dzieje dookoła Festiwalu – emocje, atmosferę, kolejki po bilety, tłumy na seansach i rozmowy z gośćmi.

SFF_14_pion

Gośćmi Festiwalu będą m.in.: Tomasz Wasilewski reż. filmu „Płynące wieżowce”, Krzysztof Skonieczny reż. filmu „Hardkor Disko”, Bartosz Warwas reż. filmu „Jaskółka”, Max Anderson reż. filmu „Tito on Ice”, Dorota Kolak odtwórczyni roli matki z „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy, Łukasz Simlat grający w filmie „W imię…” Małgośki Szumowskiej oraz Zbigniew Waleryś nagrodzony za drugoplanową rolę w „Papuszy” Joanny Kos Krauze i Krzysztofa Krauze.

Przez cały Festiwal oglądać będzie można również plenerową wystawę „Kultura na Widoku” prezentującą ponad 600 zdigitalizowanych filmów, książek, komiksów i utworów muzycznych, począwszy od klasyki po dzieła współczesne. Utwory dostępne będą do pobrania na urządzenia mobilne bezpłatnie lub w symbolicznych kwotach.

Sopot Film Festival co roku odbywa się równoległe w najważniejszych miejscach kulturalnych Sopotu. W tym roku będą to: Multikino, Państwowa Galeria Sztuki, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, sala Polskiej Filharmonii Kameralnej w Operze Leśnej, kawiarnia artystyczna 3 Siostry oraz plenerowa strefa Teatru na Plaży z wieczornymi pokazami nad samym brzegiem morza.

KASY I PUNKTY INFORMACYJNE FESTIWALU W DNIACH 11-20 LIPCA

Kasa Główna Festiwalu przy Państwowej Galerii Sztuki (czynna w godz. 12.00 – 21.30 prowadzi sprzedaż biletów na seanse odbywające się w Państwowej Galerii Sztuki, Operze Leśnej, ogrodzie Dworku Sierakowskich oraz Willi Bergera, sprzedaż karnetów, wymianę karnetów zakupionych on-line na karnety „plakietki”, wydaje wszystkie rodzaje akredytacji dla gości Festiwalu i mediów)

Multikino Sopot ( kasa czynna w godz. 10.00 – 21.15 prowadzi sprzedaż biletów na seanse odbywające się w Multikinie i wymianę wszystkich rodzajów akredytacji i karnetów na bezpłatne bilety na seanse w Multikinie)

Scena Kameralna Teatru Wybrzeże (prowadzi sprzedaż biletów na seanse odbywające się na Scenie Kameralnej oraz wymianę wszystkich rodzajów akredytacji i karnetów na bezpłatne bilety na seanse na Scenie Kameralnej)

Czynna:

11 lipca – w godz. 12.00-19.00

12 lipca – w godz. 11.00-21.30 (na godzinę przed pierwszą projekcją filmu)

13 lipca – w godz. 14.00-21.30 (na godzinę przed pierwszą projekcją filmu)

14 lipca – w godz. 11.00-21.30 (na godzinę przed pierwszą projekcją filmu)

20 lipca – w godz. 13.00-21.30 (na godzinę przed pierwszą projekcją filmu)

Opera Leśna, Sala Polskiej Filharmonii Kameralnej

Czynna tylko w dniach projekcji Festiwalu bezpośrednio przed seansami.

Źródło: facebook.com/sopotfilmfestival
Źródło: facebook.com/sopotfilmfestival

Ceny biletów na pojedyncze seanse:

Multikino, Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Opera Leśna (sala PFK): 13 zł

Państwowa Galeria Sztuki: 12 zł

Willa Bergera: 5-10 zł

Pokazy filmów krótkometrażowych oraz pokazy plenerowe – wstęp bezpłatny.

Ceny biletów na koncerty do kina niemego:

Masecki + Mocny człowiek – 25 zł (przedsprzedaż), 30 zł (w dniu koncertu)

Jacaszek + Golem – 20 zł (przedsprzedaż), 25 zł (w dniu koncertu). Bilet obowiązuje również na ceremonię wręczenia nagród.

Ceny Karnetów:

Karnet 5 filmów – 50 zł

Karnet 10 filmów – 85 zł

Karnet na wszystkie filmy – 160 zł

Karnet na wszystkie filmy i koncerty – 185 zł

Ilość karnetów jest ograniczona. Wszystkie karnety są imienne i nie można przekazywać ich osobom trzecim.

One Reply to “3miejskie Cannes, czyli odliczamy dni do Sopot Film Festival”

  1. Pingback: Sopot Film Festival – rozkład jazdy | my3miasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.