Tunel pod Martwą Wisłą przejął dużą część ruchu pojazdów

26 Kwi

Średnio około 30-40 tysięcy pojazdów przejeżdża w ciągu doby nowo otwartym tunelem pod Martwą Wisłą. 

Pierwszego dnia pracy obiektu obserwowaliśmy przede wszystkim ruch ‘turystyczny’. Ewidentnie odbywało się zwiedzanie obiektu. Byli nie tylko gdańszczanie. W kamerach nadzorujących tunel widać było tablice rejestracyjne z Gdyni, Wejherowa, Nowego Dworu Gdańskiego, czy też Kościerzyny. Nieprzerwany strumień samochodów widać było w tunelowych kamerach już od 10.00, kiedy to oficjalnie uruchomiono obiekt, zelżał dopiero około godziny 22.00 – informuje szef Centrum Zarządzania Tunelem, Michał Adamkiewicz.

Pierwsze 24 godziny pracy tunelu, to ponad 20 tysięcy pojazdów, które skorzystały z nowego obiektu, ale też 20 prób złamania przepisów obowiązujących w tego typu budowlach – dodaje dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, Mieczysław Kotłowski. –Obsługa Centrum Zarządzania zawróciła 16 pieszych, którzy próbowali wejść do tunelu. Należy przyznać, że wszyscy karnie zawrócili, przepraszając i tłumacząc się niewiedzą w kwestii przepisów ruchu w tego typu przeprawie. Zarejestrowano tez 4 rowerzystów – natychmiast uruchomione zostały komunikaty głosowe, a wiadomość o rowerzystach łamiących zakaz wjazdu do tunelu została przekazana policji – dodaje Kotłowski.

W ciągu pierwszej doby tunel pokonało co najmniej 30 tysięcy pojazdów, druga doba, to ruch na poziomie co najmniej 20 tysięcy. Dziś (dane z 26.04) – tunelem przejeżdża ok 1-1,5 tysiąca pojazdów na godzinę.

Dziś rano była też jedna próba wtargnięcia do tunelu… kota. Na szczęście zwierzę zostało zauważone już na dojściu do obiektu, udało się je skutecznie przepłoszyć. Gdyby taka operacja się nie udała, trzeba byłoby natychmiast zamknąć ruch w tej nitce tunelu i wypłoszyć zwierzę. Taka jest procedura, przygotowana na wypadek pojawienia się w tunelu np. dzika czy sarny, ale psów czy kotów również dotyczy. Zwierzę w tunelu, to bardzo realne zagrożenie – dodaje Adamkiewicz.

Zgodnie z wymogami technicznymi i przepisami bezpieczeństwa obowiązującymi dla tego typu budowli, tunel będzie poddawany cotygodniowym konserwacjom wszystkich urządzeń, w tym również czasie gruntownie sprzątany. Będzie się to wiązało z koniecznością zamknięcia obiektu. Żeby było to jak najmniej uciążliwe dla korzystających z tunelu, zamknięcia odbywać się będą co tydzień – w nocy z soboty na niedzielę, w godzinach 22.00-6.00. W tym czasie ruch odbywać się będzie starymi trasami (jak przed otwarciem tunelu) a ograniczenie tonażowe (24 t) nie będzie obowiązywać na wybranych trasach (al. Armii Krajowej i ul. Elbląska) – informuje Katarzyna Kaczmarek z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

>>ZOBACZ TAKŻE: Tunel pod Martwą Wisłą (FOTO)<<

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.