Forced Entertainment na 20. Festiwalu Szekspirowskim

16 Lut

W dniach od 29 lipca do 7 sierpnia odbędzie się jubileuszowa edycja Festiwalu Szekspirowskiego. 20. odsłona wydarzenia przypada w 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira! Jedną z gwiazd będzie brytyjski teatr performatywny Forced Entertainment.

Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych imprez, na którą organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata.

W poprzednich edycjach w Gdańsku gościły takie gwiazdy jak: Luk Perceval, László Bocsárdi, Robert Sturua, Silviu Purcarete, Edward Hall, Giuseppe Dipasquale i wielu innych. Mieliśmy także okazję zobaczyć interpretacje sztuk Szekspira zrealizowane przez teatry m.in. z Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Łotwy, Kuby, Danii, Włoch, Białorusi, Węgier, Armenii, Islandii, Izraela, Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Hiszpanii, Gruzji, Finlandii, Szwecji, Macedonii, Czech, Rumunii czy Zimbabwe.

Podczas 20. edycji festiwalu również nie zabraknie wielkich nazwisk i wybitnych szekspirowskich realizacji. Zobaczymy spektakle m.in.: z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji czy z Iranu. Jedną z gwiazd będzie brytyjski teatr performatywny Forced Entertainment – zapowiada Marta Jaszczerska z GTS.

Brytyjski zespół Forced Entertainment, działający nieprzerwanie od 1984 roku, uważany jest przez wielu za króla performance’u i pioniera współczesnego teatru. Jego założycielem, liderem i dyrektorem artystycznym jest Tim Etchells – pisarz, reżyser, aktor i artysta wizualny. Grupa liczy obecnie sześciu członków (Robin Arthur, Tim Etchells, Richard Lowdon, Claire Marshall, Cathy Naden, Terry O’Connor). Forced Entertainment korzysta z estetyki i narracji codzienności, mieszając jej prostotę wizualną, brak spektakularności z absurdem i ironią, prowokacyjnie zaburzając konwencję teatru i oczekiwań odbiorców. Forced Entertainment cieszy się międzynarodową renomą. Ich praca wywarła ogromny wpływ na rozwój nie tylko brytyjskiego teatru niezależnego, ale także teatru europejskiego. Podczas 20. Festiwalu Szekspirowskiego grupa zaprezentuje niezwykły projekt pt. „Dzieła wszystkie” Szekspira, złożone z 36 szekspirowskich sztuk. Poszczególni aktorzy Forced Entertainment będą prezentowali godzinne wersje każdej z nich. Cały projekt potrwa więc dziewięć dni!

Więcej informacji na temat 20. edycji Festiwalu już wkrótce!

>>ZOBACZ TAKŻE: Teatr Bagatela w Gdańsku<<

One Reply to “Forced Entertainment na 20. Festiwalu Szekspirowskim”

  1. Pingback: Kolejna gwiazda 20. Festiwalu Szekspirowskiego - my3miasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.